You are currently viewing Co to jest green screen i jakie ma zastosowania?

Co to jest green screen i jakie ma zastosowania?

  • Post category:blog

Co to jest green screen?

Green screen jest techniką polegającą na wykorzystaniu jednolitego, zielonego tła w celu obróbki zarejestrowanego obrazu. Jest on jednocześnie narzędziem, dzięki któremu takiej obróbki można dokonać. W ujęciu przedmiotowym green screen to nic innego, jak materiał tekstylny lub kartonowy, o odpowiednich wymiarach, na którego tle można rejestrować nagrania audiowizualne. Natomiast w kontekście technicznym, green screen (określany również, jako blue box, czy chroma key), polega na precyzyjnym usunięciu kolorowego tła podczas procesu obróbki filmu i zastąpienia go innym, dowolnym obrazem. 

Pierwowzorem green screenu był blue screen, oparty na tych samych założeniach, jednak różniący się barwą, w tym przypadku tło było niebieskie. Przejście na zielone tło, podyktowane było przede wszystkim względami praktycznymi. Po pierwsze, uznaje się, że ten kolor jest znacznie wyraźniejszy i bardziej intensywny niż niebieski. Po drugie, jest on najmniej zbliżony do naturalnej barwy ludzkiej skóry, a co za tym idzie, świetnie z nią kontrastuje, dzięki czemu łatwo go odseparować w procesie obróbki technicznej. Ponadto, zielony rzadko stosowany jest przez producentów ubrań, przez co łatwo go uniknąć podczas doboru garderoby. Osoba występująca na zielonym tle nie powinna mieć tekstyliów ani dodatków w tym kolorze. Kolejnym powodem przejścia na „zieloną stronę mocy”, jest oszczędność światła, czyli docelowo zasobów finansowych. Pierwotne, niebieskie tło, wymagało użycia znacznie intensywniejszego oświetlenia niż green screen.

Blue screen, a następnie green screen zyskały wielką popularność w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, za sprawą postępującej cyfryzacji. Ta technika okazała się nie tylko niezwykle praktyczna, ale również ekonomiczna. Za zielone, czy niebieskie tło, może posłużyć wiele rodzajów tkanin, czy kartonów, a nawet ściana pomalowana na zielony kolor, więc przygotowanie odpowiedniego otoczenia do nagrania, jest możliwe nawet w domowych warunkach.

Jak działa green screen i jak go stosować?

Pierwszym krokiem przy efektywnym wykorzystaniu zielonego tła podczas pracy, jest odpowiednie ustawienie światła i nagrywanej osoby na tle green screenu. Musi być to zrobione w taki sposób, aby nagrywana postać, nie rzucała cienia na tło. W przeciwnym razie mogą pojawić się komplikacje w procesie obróbki technicznej materiału. Fragmenty zacienionego tła mogą okazać się niemożliwe do prawidłowego wycięcia, co w konsekwencji może znacznie utrudnić wstawienie nowego obrazu. Podczas rejestracji obrazu, należy na bieżąco pracować oświetleniem i kontrolować ustawienie nagrywanej osoby. Przede wszystkim, zbyt duża odległość postaci od tła będzie skutkowała rzucaniem niepożądanego cienia na green screen. Odległością uznawaną za optymalną, jest dystans 2-3 metrów między postacią, a tłem.

Następnym krokiem jest przeprowadzenie procesu kluczowania obrazu, który jest podstawą techniki green screen. Wykonuje się go w przeznaczonym do tego programie komputerowym (np. Adobe Premiere Pro, czy Sony Vegas), umożliwiającym profesjonalną obróbkę materiałów video. Kluczowanie polega na wycięciu sfilmowanej postaci lub innego obiektu z jednolitego tła, czyli w tym przypadku z green screenu. Następnie należy zastąpić zielone tło dowolnym obrazem. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia lub wytyczne zleceniodawcy. Masz wizję pogodynki, przekazującej ustalenia meteorologów na tle drogi mlecznej? Nie ma problemu, przy odpowiednim wykorzystaniu techniki green screen wszystko jest do zrobienia.

Pamiętaj, że kluczowym elementem, niezbędnym do osiągnięcia pożądanych efektów, poza samym tłem, są odpowiednio dobrane lampy i reflektory. Światło, które wytwarzają, powinno być równomierne. Dobrze, jeśli dysponujesz lampami o odmiennych parametrach. Takimi, które są w stanie wygenerować światło o zróżnicowanej barwie, natężeniu, czy jasności. Zwróć również uwagę na to, aby na planie nie znajdowały się żadne, niepotrzebne elementy, które mogą utrudnić wycięcie tła.

Najczęstsze zastosowania green screena

Zielone tło stosowane jest właściwie w każdej dziedzinie związanej z filmowaniem. Od filmów akcji, przez spoty wyborczy, aż po programy rozrywkowe typu talk-show. Gdzie jednak spotkamy się z nim najczęściej?

Branża filmowa

Green screen od wielu lat jest nieodłącznym elementem, przy realizacji wysokobudżetowych produkcji filmowych rodem z Hollywood, zarówno tych pełnometrażowych, jak i opartych na formule serialowej. Szczególnie przy obrazach zawierających liczne sceny walki, czy elementy kaskaderskie, filmowcy ochoczo korzystają z dobrodziejstw zielonego tła. Przede wszystkim tyczy się to scen ukazujących pojedynki między superbohaterami, posiadającymi nadprzyrodzone zdolności. Latanie, burzenie ścian laserami z oczu, czy unoszenie przeciwnika w powietrze przy użyciu siły woli jest możliwe, właśnie dzięki zastosowaniu techniki green screen. To samo dotyczy filmów science fiction, czy tych, których akcja rozgrywa się w kosmosie. W połączeniu z nowoczesnymi technikami kreacji 3D, green screen potrafi przenieść nas w sam środek krwawej Sparty, czy na korytarze magicznego Hogwardu. Zielone tło bardzo często wykorzystywane jest również w scenach cechujących się dużą dynamiką, ukazujących otoczenie przemieszczające się za bohaterem (np. podczas jazdy pociągiem). W rzeczywistości aktor odgrywa swoją rolę w studiu filmowym, jednak wykorzystanie green screenu pozwala na wkomponowanie w scenę przemijającego otoczenia, co tworzy iluzje ruchu.



Telewizja

Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszą stację telewizyjną, nieposiadającą na wyposażeniu green screena. Zamiast tracić czas i pieniądze na konstruowanie planu, na którego tle odbywać się będzie debata polityczna, wywiad, panel dyskusyjny, czy prognoza pogody, łatwiej i znacznie taniej jest stworzyć wirtualne studio przy użyciu zielonego tła. Z resztą niektóre elementy otoczenia muszą zostać podstawione komputerowo, na przykład mapy meteorologiczne pokazujące widzom prognozy pogody. W przypadku telewizji duże znaczenie przy wykorzystaniu techniki green screen ma również aspekt psychologiczny. Tło otoczenia można skonstruować w taki sposób, aby wywoływało konkretne emocje i uczucia u odbiorcy. Poprzez odpowiednie dobranie tła, można wpływać chociażby na ocieplenie wizerunku danej osoby, albo analogicznie, demonizowanie pewnych zjawisk czy postaci.

Teledyski

Kolejną dziedziną, której istnienie w obecnym kształcie trudno sobie wyobrazić bez korzystania z techniki green screen, jest produkcja teledysków muzycznych. Jak wiadomo, te krótkie formy filmowe, mają za zadanie promować wizerunek i muzykę danego artysty. Przy użyciu zielonego tła albo greenbox studia (czyli pomieszczenia zaadaptowanego do techniki green screen), można bez problemu przenieść bohatera klipu na bezkres Sahary, pokład statku kosmicznego, czy w gęstwinę puszczy amazońskiej. Zastosowanie green screenu w przypadku teledysków muzycznych znacznie obniża koszty i czas realizacji produkcji. Od czasu, gdy ta technika się upowszechniła, możemy zaobserwować wyraźny wzrost ilości zrealizowanych klipów. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do zrealizowania swojego teledysku, zapraszamy do Platinium Studio, znajdującego się w Warszawie. Nasze studio nagraniowe to, aż 220 metrów kwadratowych powierzchni, z czego 80 to powierzchnia produkcyjna. Posiadamy niezbędne lampy i reflektory do odpowiedniego oświetlenia planu, a także liczne green screeny, które szczelnie pokryją powierzchnię studyjną. Naszą lokalizacją jest Warszawa – Green Screen pozwoli ci się przenieść w dowolne miejsce na mapie.

Green screen – kupno, czy wynajem?

Jeśli potrzebujesz zielonego tła do zastosowania amatorskiego, jak najbardziej możesz samodzielnie zaopatrzyć się w to niezwykle praktyczne narzędzie. Jeśli jednak celujesz w poważną realizację filmową, warto skorzystać z usług profesjonalnego studia filmowego, takiego jak Platinium Studio. Nasz obiekt wyposażony jest w green boxy różnej wielkości, stworzone przy użyciu materiałów, zapewniających najskuteczniejsze wyodrębnienie otoczenia od filmowanego obiektu. Ponadto, oferujemy kompleksowy pakiet usług związanych z realizacją filmową, montażem, postprodukcją audio i video, a także realizacją wydarzeń online. Gdy myślisz „green screen, Warszawa”, pojawia się Platinium Studio!