You are currently viewing Co to jest streaming i broadcast?

Co to jest streaming i broadcast?

  • Post category:blog

W obecnych czasach obserwujemy złamanie granicy w komunikacji, jaką stanowiły duże odległości czy statuty społeczno-ekomiczne. Umożliwiły to różne środki masowego przekazu, a spośród nich główną rolę odegrały zdecydowanie media cyfrowe. Pojawienie się Internetu przyczyniło się do powstania metod rozpowszechniania informacji. Preferowanym sposobem komunikacji osobistej czy zawodowej stały się transmisje na żywo. Korzystanie z nich stało się powszechnie obecne w naszym codziennym życiu oraz łatwo dostępne. To właśnie one wspomagają w dzisiejszych czasach różnorodne spotkania biznesowe, konferencje, przedsięwzięcia, wydarzenia edukacyjne, premiery produktów czy imprezy. W niniejszym artykule poruszymy temat streamingu i broadcastu odpowiadając na pytanie czym są, jakie wyróżniamy platformy streamingowe oraz co obecnie najczęściej się streamuje.

Streaming definicja

Streaming jest to fraza, wywodzącą się bezpośrednio z języka angielskiego, a w przetłumaczeniu na język polski, oznaczająca “strumieniowanie”. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj udostępniania opiera się w głównej mierze na przekazywaniu informacji przy pomocy technologii, znanej jako przesyłanie strumieniowe. Informacje te mogą występować na przykład w postaci zdjęć, filmów, dźwięków, a nawet dokumentów.

Jaka jest główna metoda udostępniania treści przy pomocy streamingu?

Głównym wyróżnikiem streamingu spośród innych metod udostępniania danych jest fakt, iż w tym przypadku, wszelkie treści dostarczane są w sposób ciągły. Informacje wówczas, synchronizują się w czasie rzeczywistym. Od teraz, to właśnie dostawca treści sprawia, że jest ona widoczna na Twoim urządzeniu. Nie musisz więc jej samodzielnie pobierać, gdyż jest ukazywana w czasie rzeczywistym w postaci transmisji online.

Rodzaje streamingu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje streamingu, które są często praktykowane na różnorodnych platformach:

  • live streaming – obejmuje on transmisję prowadzone w czasie rzeczywistym; wykorzystywany jest często jako pewien rodzaj metody marketingowej, w przypadku firm czy przedsiębiorstw, znajdujący swoje zastosowanie na przykład jako metoda polepszenia kontaktu z odbiorcami; cieszy się również ogromną popularnością, jako forma internetowej rozrywki; live streaming umieszczany jest na różnego rodzaju platformach streamingowych
  • streaming na życzenie – z języka angielskiego “video on demand”; jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku, to która z treści zostanie odtworzona zależy tylko i wyłącznie od jej odbiorcy; transmisja polega na umieszczenie określonych plików na wybranym serwerze – mogą to być na przykład filmy, zdjęcia, dźwięki czy dokumenty; do wyboru może pozostawać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych treści, a kolejność ich odtworzenia oraz ewentualna eliminacja pozostają do dyspozycji odbiorcy

Jaka jest różnica między streamingiem a live streamingiem?

Streaming umożliwia oglądanie różnorodnych filmów, seriali, a nawet telewizji, słuchanie muzyki oraz przeglądanie zdjęć, a wszystko to bezpośrednio z Internetu. Nie ma tu konieczności pobierania żadnych plików na posiadane urządzenie, czy to telewizor, komputer czy też telefon. Wszelkie dane znajdują się w pamięci RAM jedynie przez krótki czas. W przypadku live stramingu, wszelkie wydarzenia, które oglądamy odbywają się w czasie rzeczywistym – teraz. Największą popularnością live straming cieszy się w przypadku meczów, koncertów czy gal sportowych, a także gier komputerowych.

Największą różnicą pomiędzy streamingiem a live streamingiem jest to, iż w przypadku tej drugiej opcji odbiorcy łączą się z wybranym serwerem emitującym sygnał i otrzymują od nadawcy dostęp do strumienia danych, a wszystko dzieje się na ich oczach w danej chwili. Sam streaming zaś umożliwia także korzystanie z zasobów “na życzenie” i w dowolnie wybranym przez użytkownika momencie. Nie ważna jest tu pora dnia – oglądanie wybranego filmu, serialu czy słuchanie ulubionej muzyki może odbyć się z rana, wieczorem, a nawet w samym środku nocy.

Z rozwiązania jakim jest live streaming korzystają także internetowe radia, umożliwiające słuchaczom, oprócz słuchania muzyki, interakcję poprzez aktywne komentowanie czy wysyłanie reakcji, które są dostępne od razu dla wszystkich użytkowników. Możliwość aktywnego komentowania w czasie rzeczywistym doceniają także użytkownicy takich serwisów jak Youtube czy Twitch, które umożliwiają twórcom live streaming i pozwalających na kontakt zarówno ze streamerem jak i wszystkimi użytkownikami.

Co najczęściej się streamuje?

Streaming zarówno jako forma rozrywki, jak i zarobku cieszy się w obecnych czasach ogromną popularnością w gronie twórców oraz odbiorców. Popularny jest zarówno content rozrywkowy, taki jak na przykład gaming, jak i streaming konferencji.

Gaming

Gry internetowe cieszyły się niezmienną popularnością już od wielu lat, dostarczając niemałej satysfakcji ich użytkownikom. Z tego też względu, sporą część streamerów, tworząca content rozrywkowy, stawia właśnie na transmisje z gier komputerowych. Widzowie posiadają możliwość śledzenia na żywo każdego ruchu, jaki streamer dokonuje podczas rozgrywki. Co więcej, istnieją również videoporadniki, poruszające kluczowe kwestie związane z daną grą, takie jak na przykład porady, umożliwiające szybsze osiągnięcie danego poziomu czy zakup elementów premium. Często transmisję Gaming owe opatrzone są dodatkowo wizerunkiem autora, a także jego osobistymi komentarzami.

Filmy

Różnego rodzaju filmy, programy czy też seriale istniały w Internecie niemal od samego początku jego istnienia. Same w sobie platformy natomiast, cieszą się milionami odwiedzin przez użytkowników z całego świata. Wraz ze wzrostem popularności streamingu jako metody udostępniania danych, transmitowanie filmów na żywo stało się coraz powszechniejsze. Oferuje on dostęp do wybranych treści z poziomu Twojego urządzenia – zarówno komputera, jak i laptopa, tabletu, a nawet smartfonu. Gdzie chcesz i kiedy chcesz, w dowolnym momencie oraz dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem jest wyłącznie połączenie się z siecią.

Rozgrywki

Streaming rozgrywek internetowych do doskonała okazja, do połączenia graczy z całego świata. Transmitujący w większości przypadków oferuje również dodatkowo funkcję czatu, w której oglądający mają możliwość dzielenia się swoimi opiniami, komentarzami czy przemyślania i na temat streamowanej gry. Transmitowana na żywo rozgrywka pozwala nie tylko na przyjemne spędzenie czasu, ale pozwala także nauczyć się podstawowych zasad czy odkryć dodatkowe funkcje, oferowane przez konkretną grę. Streaming rozgrywek różni się więc znacznie od tradycyjnego, znanego już od kilku lat gamingu. Ten pierwszy bowiem, obejmuje nie tylko obserwację transmisji, rozgrywającej się na ekranie, ale także możliwość głębszej interakcji z twórcą oraz szerszą grupą odbiorców.

Konferencje

Warto zaznaczyć, iż pomimo faktu, że streaming stanowi jedną z najpopularniejszych form internetowej rozrywki, znajduje on swoje zastosowanie także w środowisku firmowym czy pracowniczym. Transmisje online znajdą swoje zastosowanie również podczas konferencji. Streaming konferencji stał się szczególnie powszechny w trakcie pandemii koronawirusa, pozwalając na szybkie, sprawne i skuteczne kontaktowanie się poszczególnych członków zespołu pracowniczego w celu omówienia ważnych zagadnień. Streamowana konferencja polega w większości przypadków na połączeniu się poszczególnych jej uczestników z poziomu własnych urządzeń mobilnych. Większość platform oferuje pełen zakres funkcji, w postaci możliwości udostępnienia dźwięku, obrazu, a nawet dodatkowych dokumentów.

Gale

Transmitowanie wydarzeń na żywo znalazło swoje zastosowanie również w środowisku sportowym. Obecnie, popularność zaczyna zdobywać także streaming gali sportowych. Tego rodzaju treść składa się w większości przypadków z dwóch części, a mianowicie udostępnianego materiału w postaci nagrań z rozgrywek, a także komentarzy udzielanych przez autora. Streamowaniu miga podlegać różnorodne dyscypliny sportowe, począwszy od gier zespołowych, przez gry indywidualne, a skończywszy na sportach walki.

Czym jest broadcast?

W sieciach komputerowych wyróżniamy trzy metody transmisji: unicast, czyli transmisja pojedyncza, multicast, czyli transmisja grupowa oraz broadcast, czyli transmisja rozgłoszeniowa. Ta ostatnia określana jako “1 do wszystkich” jest trybem transmisji danych polegającym na wysyłaniu przez jeden port – kanał informacyjny, pakietów do wszystkich pozostałych portów przyłączonych do danej sieci (domeny rozgłoszeniowej). Broadcasting jest więc dystrybucją treści audio lub wideo do rozproszonej publiczności za pośrednictwem dowolnego elektronicznego środka komunikacji masowej. Urządzenia odbierają te sygnały rozgłoszeniowe niemal z prędkością światła. Ze względu na fakt, iż częstotliwość nadawanego sygnału jest ustalona, wiele odbiorników może się do niego dostroić. Zjawisko to widać doskonale w audycjach radiowych oraz telewizyjnych. W obydwu tych przypadkach często używana jest antena zewnętrzna.

Obecnie w większości krajów nadawanie analogowe zostało zastąpione metodą cyfrową. Nadawanie telewizji w sposób cyfrowy jest proste – obraz oraz dźwięk zostają zamienione na postać cyfrową, a następnie cyfrowe dane audio-video zostają rozesłane przez sieć nadajników do indywidualnych odbiorników. Rozwój mikroprocesorów sprawił, iż posiadają one dużą moc obliczeniową, a także niesamowitą szybkość działania. Dzięki temu umożliwiają kodowanie, dekodowanie sygnału oraz jego kompresję i dekompresję bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek opóźnień. Z tego względu broadcast pozwala nam oglądać mecz lub program na żywo i konsumować treści w czasie rzeczywistym. Jednak nie jest to streaming.

Jakie są platformy streamingowe?

Treści streamingowe umieszczane są na specjalnie przystosowanych do tego platformach streamingowych, które wraz z upływem miesięcy nieustannie zyskują na popularności. Przedstawiamy zestawienie tych, które cieszą się największym uznaniem, zarówno wśród twórców, jak i ich widowni.

YouTube

Wśród najpopularniejszych platform streamingowych, znajdujących swoje zastosowanie w przypadku różnorodnych typów transmisji jest YouTube. Materiały umieszczane w tym znanym na całym świecie serwisie internetowym, zyskują miliony odsłon każdego dnia. Ze względu na zapewnienie szerokich możliwości oraz umożliwienie bezpośredniego kontaktu z odbiorcami, grono streamerów, decydujących się na YouTube nieustannie wzrasta. Umieszczane są tam treści o rozmaitej tematyce, począwszy od materiałów gamingowych, a skończywszy na rozgrywkach czy galach sportowych.

Twitch

Kolejną powszechnie wykorzystywaną platformą streamingową jest Twitch. Ten z kolei, w odróżnieniu od YouTube, służy tylko i wyłącznie do transmitowania treści w czasie rzeczywistym. Warto zaznaczyć, iż według statystyk, w przeciągu jednej doby, Twitch odwiedza nawet do piętnastu milionów widzów. Co więcej, to właśnie tutaj zbiera się największa widownia spośród wszystkich, dostępnych w Polsce i za granicą serwisów streamingowych. Na Twitch umieszczane są przede wszystkim materiały o tą etyce gamingowej, ale również transmisje z wydarzeń.

Facebook

Możliwość stremowania na Facebooku pojawiła się w 2015 roku i od tamtej pory jest to jedna z najbardziej popularnych platform transmisji na żywo. Streamowanie na Facebooku nie należy do skomplikowanych czynności – wystarczy uruchomić odpowiedni przycisk. Wprowadzenie wsparcia dla dronów sprawiło, iż platforma ta jest jeszcze bardziej popularna, nie tylko wśród zwykłych użytkowników, ale również profesjonalnych streamerów.

 

Netflix

Jeśli chodzi natomiast o platformy streamingowe, służące do udostępniania filmów, programów i seriali, wśród tych, cieszących się największymi liczbami odwiedzin, możemy wyróżnić przede wszystkim serwis internetowy Netflix. Umożliwia on zarejestrowanym użytkownikom, którzy wykupili abonament, oglądanie niezliczonej ilości treści – w dowolnym miejscu, o dowolnych czasie oraz w dowolnej ilości. Netflix ceniony jest przede wszystkim za szeroki wybór rozmaitych materiałów, a także brak reklam, mogących w skuteczny sposób odciągnąć od oglądania.

HBO GO

Zaraz obok Netflix, HBO GO jest jedną z najintensywniej uczęszczanych platform streamingowych. W ciągu jednej doby, serwis ten odwiedza nawet dziesięć milionów użytkowników. W tym samym czasie, na platformie umieszczanych jest ponad pół miliona różnego typu filmów i seriali. Ten internetowy serwis streamingowy na życzenie, wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością udostępnianych materiałów, uzyskiwaną dzięki szybkiemu łączu o prędkości około 2 Mb/s. HBO GO oferuje materiały zarówno z kanału HBO, jak i Cinemax.

Spotify

Spotify jest drugą w kolejności platformą streamingową, pozwalającą na umieszczanie treści, takich jak muzyka czy podcasty, która zdobyła niemal tak samo dużą popularność, jak YouTube. Korzystając z niej, posiadasz dostęp do milionów zarówno tych najpopularniejszych, jak i nieco mniej znanych utworów muzycznych, a także ciekawych podcastów o różnorodnej tematyce oraz filmów. Spotify to platforma strumieniowa, pozwalającą na szybki i bezproblemowy dostęp do treści z całego świata. Codziennie umieszczane są na niej miliony rozmaitych treści.

Disney+

Disney+ w ostatnich latach zaczyna zdobywać coraz to większe uznanie w gronie osób, korzystających z internetowych platform streamingowych. To właśnie za jej pośrednictwem, uzyskasz dostęp do milionów światowych produkcji, począwszy od filmów, przez seriale i programy telewizyjne, a skończywszy na animacjach. Dotyczy to między innymi oryginalnych produkcji, które nie są dostępne na innych platformach internetowych. Disney+ oferuje również możliwość oglądania na czterech ekranach w jednakowym czasie oraz opcję kontroli rodzicielskiej.

Amazon Prime Video

Platforma Amazon, oprócz możliwości sprzedaży, dokonywania zakupów oraz promowania własnej firmy, oferuje także możliwość oglądania transmitowanych produkcji filmowych. Do największych zalet Amazon Prime Video należy przede wszystkim fakt, iż wszystkie treści dostępne są w jakości ultra HD. Znajdziesz tam wiele wartych uwagi produkcji, jednak należy zaznaczyć, iż wybór nie jest aż tak szeroki, jak ma się to na przykład w przypadku platformy Netflix, Disney+ czy HBO GO.