Wirtualne studio
Wirtualne studio to nowoczesna technologia umożliwiająca realizację profesjonalnych materiałów filmowych w pełnej gamie scenografii. Najważniejszym osiągnięciem tej technologii jest umiejscowienie prezentera w każdym możliwym do wyobrażenia sobie miejscu, na ziemi lub w kosmosie. Jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia.
Przy wykorzystaniu silnika Unreal Engine, który tworzy zaawansowane gry komputerowe, możemy tak samo kreować niesamowite scenografie w wirtualnym studiu, nieodbiegające poziomem od scenerii współczesnych gier komputerowych. Przestrzeń w wirtualnym studiu jest trójwymiarowa. Daje możliwość wmontowania materiałów filmowych, statycznych grafik i zdjęć. Co więcej, umożliwia montaż dźwięku, a także emisję materiałów w trybie streaming.
Prawdziwe obiekty i postaci mogą zostać pomieszane z obiektami wirtualnymi. Postaci, stworzone w wirtualnym studiu tak samo jak scenografie, są perfekcyjnie zaprojektowane i trudne do odróżnienia od realnych postaci. To daje niezwykłe możliwości wpływania na widza.
Dzięki wykorzystaniu możliwości wirtualnego studia biznesowa wideokonferencja może przerodzić się w ciekawe, pasjonujące widowisko. Dzięki temu połączy ona merytorykę z rozrywką. To z kolei pozwoli na mocniejsze zaangażowanie uczestników, skupienie ich uwagi, lepsze zapamiętanie przekazywanych informacji.
Dużo trudniej jest o czymś mówić, kiedy osoby słuchające muszą sobie wyobrazić to w głowie. Dużo łatwiej jest przedstawiać projekty, kiedy widać je na ekranie. Wirtualne studio pozwoli wejść do wyimaginowanego świata przyszłości, którą chcemy stworzyć. Pozwali zobaczyć to co dopiero kiedyś powstanie, będzie miało miejsce. Potrafi przenosić nas w czasie.
Reasumując, wirtualne studio jest kompletnym systemem, dzięki któremu można uruchomić swój kanał video w jakości nieustępującej programom telewizyjnym albo współczesnym grom komputerowym.
Scenografia szyta na miare
Nasze zaawansowane studio graficzne daje nam możliwość wykreowania scenografii, która ograniczona jest tylko naszą wyobraźnią. Bez wirtualnego studia byłoby to niemożliwe, albo bardzo drogie do realizacji i niezwykle czasochłonne. Technika ta daje możliwość wygenerowania realistycznych plenerów i wnętrz w synchronizacji z fizyczną scenografią i to w czasie rzeczywistym.
Scenografia ta może być dopasowywana elastycznie do potrzeb klienta. Co więcej, wirtualne studio posiada ogromną ilość efektów, które zaskoczą najbardziej wybrednych. Buduje nastrój na scenie, w obiekcie i wokół niego.
Wybierając scenografię wirtualną, mamy nieograniczone możliwości kreacji. Scenografia taka, żyje zgodnie z życzeniem jej autora. Jej efekty są wielowymiarowe, spektakularne i niepowtarzalne.
Co więcej, dzięki zastosowaniu tej techniki możemy zmniejszyć liczebność ekipy na planie, uniknąć konieczności podróży ekipy filmowej i zmniejszyć w znaczący sposób koszty produkcji. Możliwość renderowania obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu jest on widoczny od razu w kamerze lub na ekranie komputera, jest niesamowitym ułatwieniem dla reżysera, operatora, aktorów i całej ekipy technicznej. Jest to nie tylko alternatywa, ale ogromny krok naprzód, w porównaniu z greenscreenem oraz renderingiem offline. To oszczędność czasu, pieniędzy, zmniejszenie ilości błędów w produkcji filmowej, reklamowej.
Stwórz iluzję, która wygląda jak rzeczywistość, rzeczywistość nie do rozpoznania dla odbiorców. Nie miej żadnych ograniczeń, prócz tych które ma Twoja wyobraźnia. Twórz światy, których nigdy wcześniej nie stworzyłbyś ze względu na ograniczenia techniczne lub finansowe. Zniszcz granicę pomiędzy światem realnym a nierealnym.
zaawansowane systemy animacji live - Unreal Engine
Silnik Unreal Engine został stworzony z myślą o budowaniu gier komputerowych. Sprawdza się w tej roli doskonale. Od kilku lat z coraz większym powodzeniem jest stosowany także w branży wizualizacji oraz filmowej. Możliwości tego programu są praktycznie nieograniczone, jeśli przyjmiemy, że ludzka wyobraźnia jest również nieograniczona.
Obrazy stworzone w Unreal Engine są trudne do odróżnienia od rzeczywistości. Są po prostu doskonale fotorealistyczne. Jednocześnie mogą być całkowicie zbudowane w wyobraźni, zupełnie nierealne. Barwa światła, cienie, odbicia są dokładnie takie jak w rzeczywistości. Widzowi trudno rozpoznać, że obraz stworzony został komputerowo. Te same światy mogą być tworzone w różnych odmianach, chociażby w dzień i w nocy.
Postaci stworzone za pomocą Unreal Engine są bardzo realistyczne lub fotorealistyczne. Silnik kreuje najdrobniejsze rysy twarzy, zmarszczki, piegi, czy szczegóły ubrania. Efekt naturalności spotęgowany jest przez perfekcyjne animacje tych postaci. Ich ruch jest w pełni zgodny z tym jak poruszają się prawdziwe postaci świata rzeczywistego.
Projektanci pracujący z Unreal Engine mogą renderować ścieżki audio w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można stworzyć muzykę z nieskończoną ilością wariacji.
Dzięki zaawansowanemu systemowi animacji Unreal Engine stworzysz scenografie z efektami specjalnymi nieosiągalnymi do wykreowania w inny sposób niż komputerowo.
Augmented Reality (AR) - Rozszerzona Rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość to połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym. Dzięki niej na zarejestrowanym obrazie, w czasie rzeczywistym, nakładane mogą być różnorakie obiekty, teksty, grafiki etc. Ograniczenia co do obiektów, które możemy nakładać na świat rzeczywisty, praktycznie nie istnieją.
Rozszerzona rzeczywistość różni się tym od wirtualnej rzeczywistości, że ta pierwsza wykorzystuje świat rzeczywisty, aby wpleść do niego elementy świata wirtualnego. Ta druga technologia, całkowicie opiera się na świecie wirtualnym, generowanym komputerowo.
Rozszerzona rzeczywistość pozwala na przykład wyświetlać instrukcje, parametry, obiekty, czy prowadzić szkolenia. Jest ona wykorzystywana na przykład w medycynie, gdzie pozwala prowadzić wirtualne zabiegi operacyjne. Jest to technologia, która okazuje się niezwykle przydatna przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju szkoleń, gdzie istnienie duże ryzyko błędu, niosącego poważne skutki w świecie realnym.
Jest to również potężne narzędzie wykorzystywane w reklamie. Przenikanie się świata realnego z wykreowanymi obiektami daje piorunujący efekt emocjonalny na widzu. Skupia jego uwagę, potrafi wzbudzić radość, śmiech lub strach, zaskoczenie. O to właśnie chodzi w reklamie, aby zdobyć uwagę widza.
Rozszerzona rzeczywistość pozwala wirtualnie przymierzyć ubranie, zaaranżować pomieszczenie, lub wyświetlić swój wymarzony model samochodu stojący tuż pod własnym domem.
Z tej technologii korzystają już znane marki działające między innymi w biznesie meblarskim, dekoracyjnym, rozrywkowym. Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości zwiększają ruch w sklepach internetowych, co przekłada się na sprzedaż. Dają klientom bardzo praktyczną możliwość obejrzenia produktu i zobaczenia jak wpasuje się on w przestrzeń domu, biura, jeszcze przed zakupem. Zaimplementowanie tej technologii buduje przewagę nad sklepami, które z tej nie korzystają. Z dużym prawdopodobieństwem będzie ona wykorzystywana powszechnie w wielu sektorach rynku, już wkrótce.
Czym jest Unreal Engine?
W pierwotnym ujęciu Unreal Engine to silnik gier komputerowych stworzony i wprowadzony na rynek przez przedsiębiorstwo Epic Games. Początkowo silnik wykorzystywany był w grach typu FPS, z czasem jednak zaczęto go z powodzeniem stosować w innych gatunkach gier komputerowych.
W roku 2014 na rynek została wprowadzona czwarta generacja silników Unreal Engine. Ta wersja używana jest po dziś dzień zarówno przez twórców gier, jak i stacje telewizyjne, czy wirtualne studia nagraniowe. Aktualnie trwają wzmożone prace nad piątą generacją Unreal Engine.
Jakie możliwości daje Unreal Engine?
Wykorzystanie technologii Unreal Engine pozwala twórcom na tworzenie zaawansowanych graficznie produkcji. Dotyczy to zarówno rynku gier komputerowych, branży filmowej, jak i telewizyjnej.
Przy użyciu Unreal Engine można między innymi projektować wirtualne obiekty, tworzyć symulatory jazdy, symulacje zniszczeń obiektów, czy generować wysokiej jakości efekty świetlne.
Korzystając z wirtualnego studia, które wykorzystuje Unreal Engine, masz możliwość zaprojektowania dowolnej scenografii wraz z efektami specjalnymi. Takie rozwiązanie daje znacznie więcej możliwości niż klasyczny green screen. Poza zmianą samego tła, przy wykorzystaniu silnika Unreal Engine będziesz w stanie ożywić scenerię poprzez wirtualne, ruchome elementy 3D.
Czym jest wirtualne studio?
Miejscem, w którym realizowane są nagrania oparte na wirtualnej rzeczywistości. Główną zasadą funkcjonowania wirtualnego studia jest umieszczenie postaci biorącej udział w nagraniu na tle nieistniejącej scenografii. W wirtualnym studio scenografia generowana jest metodą komputerową, przy wykorzystaniu silnika Unreal Engine. Tego samego, który umożliwia tworzenie zaawansowanych graficznie gier na konsole i komputery.
Korzystając z wirtualnego studia, jesteś w stanie przenieść odbiorcę w dowolne miejsce na Ziemi i w kosmosie! Ponadto obrazy generowane komputerowo, pozwolą Ci zaoszczędzić na drogich i skomplikowanych scenografiach. Ich wirtualne wersje nie mają ograniczeń w aspektach takich jak treść, czy warstwa wizualna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć wirtualną scenografię, której budowa w rzeczywistości byłaby fizycznie niemożliwa.
W wirtualnych studiach najczęściej wykorzystywane są ściany LED, które pozwalają tworzyć dowolne przestrzenie scenograficzne, a także emitować obraz w najwyższej możliwej jakości i rozdzielczości. Dzięki temu wirtualne otoczenie jest niezwykle realistyczne. Przy odpowiednim wykorzystaniu wirtualnego studia, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia!
Do czego można wykorzystać wirtualne studio?
To zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jednak najczęściej wirtualne studia korzystające z Unreal Engine i techniki CGI wykorzystywane są do realizacji spotów reklamowych, programów informacyjnych i rozrywkowych, czy teledysków muzycznych.
Technologia Unreal Engine świetnie sprawdza się chociażby w realizacji programów związanych z prognozą pogody. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości otoczenie, w którym prezentowana jest prognoza, może być tożsame z przewidywaniami meteorologicznymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zimowy dzień stworzyć wirtualne otoczenie pokryte śniegiem i oblodzonymi elementami.
Wykorzystane wirtualnego studio, korzystającego z Unreal Engine to także dobre rozwiązane w przypadku scen kaskaderskich. Przy użyciu tej technologii scena upadku z wieżowca, czy karambolu na drodze może zostać zrealizowana bez udziału kaskaderów i kosztownych elementów scenografii.
Wirtualne studia umożliwiają również tworzenie programów edukacyjnych. Interaktywny charakter, który zapewniają technologie CGI i Unreal Engine sprawia, że treści edukacyjne przekazywane są w sposób interesujący i angażujący odbiorców.
Ponadto wirtualne studio może być wykorzystane w celach sprzedażowych, chociażby do prezentacji danego produktu, czy marki. To rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku szkoleń pracowniczych, czy tworzeniu materiałów promocyjnych.
Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najmniej skomplikowanych systemów konferencyjnych jest system dyskusyjny. Jego funkcjonalność polega na automatycznym włączaniu mikrofonów poszczególnych uczestników spotkania wtedy, gdy zostanie przez nie wykryty dźwięk. Alternatywną opcją tego systemu jest włączanie mikrofonów wedle wcześniej ustalonej kolejki. Mikrofony mogą być także sterowane ręcznie przez prelegenta, który przewodniczy konferencji. W podstawowej wersji systemu dyskusyjnego pulpity mikrofonowe mogą posiadać wbudowane głośniki, w bardziej zaawansowanej odmianie system jest połączony bezpośrednio z nagłośnieniem pomieszczenia.
Co to jest CGI?
Są to obrazy generowane komputerowo. Dosłowne rozwinięcie skrótu CGI to computer-generated-imagery. W najprostszym ujęciu są to wszystkie elementy obrazu, przede wszystkim pojazdy, krajobrazy, czy postaci, które powstały przy użyciu komputera. Pierwszym filmem stworzonym w całości w technologii CGI, jest słynna animacja z 1995 roku „Toy Story”.
Poprawne wykorzystanie technologii CGI jest wieloetapowe. Jej głównymi składowymi są takie czynności jak:
- Zaprojektowanie modelu i scenopisu obrazkowego.
- Praca nad wyglądem i atmosferą filmu.
- Komputerowe modelowanie postaci i otoczenia.
- Wstępne teksturowanie i oświetlenie.
- Layout, czyli rozmieszczenie wirtualnych kamer i ustawianie modeli pod odpowiednim kątem.
- Wykorzystanie animacji do wprawienia w ruch wirtualnych postaci.
- Szczegółowe oświetlenie scen z wykorzystaniem wirtualnych lamp.
.
Co to jest motion capture?
Jest to technika przechwytywania ruchu. Polega na „przejęciu” trójwymiarowych ruchów aktorów, poprzez umieszczenie na ich kostiumach specjalnych urządzeń, a następnie zapisaniu tego, co zarejestrowały na komputerze. W technice motion capture wykorzystane są także specjalistyczne stroje, które umożliwiają mocowanie czujników ruchu.
Dzięki wykorzystaniu techniki motion capture postaci, które są tworzone komputerowo, nabierają realizmu, a ich ruchy są znacznie bardziej naturalne. Do prawidłowego użycia motion capture niezbędne są specjalistyczne czujniki, markery, a także kamery. Za każdym razem, gdy aktor wykonuje ruch, informacja przesyłana jest bezpośrednio do komputera. Następnie zostaje poddana dalszym modyfikacjom. Co więcej, motion capture pozwala również zarejestrować mimikę aktora, co jeszcze bardziej ożywia wirtualne postaci.
Czym wyróżnia się wasze studio?
Przede wszystkim kompleksowością oferowanych usług. Dysponujemy zarówno klasycznym studiem filmowym, zlokalizowanym w Warszawie, o powierzchni 220 metrów kwadratowych, jak i studiem wirtualnym.
W naszym wirtualnymi studiu korzystamy z technologii CGI, czyli obrazów generowanych komputerowo. Dysponujemy również silnikiem Unreal Engine, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej odważny pomysł jesteśmy w stanie wdrożyć w rzeczywistość.
Ponadto posiadamy studio green box, a także specjalistyczny sprzęt niezbędny do prawidłowego oświetlenia pomieszczeń, rejestracji obrazu i dźwięku. Nasz zespół składa się z szeregu specjalistów z różnych branż. To, co jest ich wspólny mianownikiem to profesjonalizm i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.
Co więcej, realizujemy także konferencje online, czy szkolenia webinarowe. W tym celu stworzyliśmy własną platformę broadcastową. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową obsługę i wypracować z klientami długofalowe relacje, oparte na zaufaniu i wspólnej realizacji celów.
Kluczowym elementem naszej działalności jest również montaż i postprodukcja. Wszystko, co zostanie zrealizowane w naszym stacjonarnym lub wirtualnym studio, jesteśmy w stanie złożyć w spójną i angażującą całość. Podejmując współpracę z Platinium Media, zyskujesz pewność, że Twoja wizja zostanie wdrożona od początku do końca!